Szukaj
  • Katarzyna Molendowska

Jak szukać pracy z sensem?

Zmiana pracy nierzadko wymaga od nas odwagi. Nowe środowisko, nowi ludzie, nowe zadania. A kiedy już się zdecydujemy na ten krok, chcielibyśmy uniknąć rozczarowania. Zależy nam na tym, żeby nowa praca dawała nam satysfakcję i poczucie sensu. Jak możemy sprawdzić jeszcze na etapie rekrutacji, czy w firmie do której aplikujemy, będziemy dobrze się czuć?


Zmiana pracy nierzadko wymaga od nas odwagi. Nowe środowisko, nowi ludzie, nowe zadania. A kiedy już się zdecydujemy na ten krok, chcielibyśmy uniknąć rozczarowania. Zależy nam na tym, żeby nowa praca dawała nam satysfakcję i poczucie sensu. Jak możemy sprawdzić jeszcze na etapie rekrutacji, czy w firmie do której aplikujemy, będziemy dobrze się czuć?Na początku: zrób research

Na początku przyjrzyj się stronie internetowej firmy, przejrzyj strony branżowe, przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie o pracę. Prześledź stronę firmową na Facebooku. Zorientuj się, czy ktoś z Twoich znajomych nie pracuje w tym miejscu i jeśli tak, koniecznie z nim porozmawiaj. Zapoznaj się również z opiniami na różnych forach oraz portalach rekrutacyjnych, gdzie pracownicy anonimowo oceniają firmy (jak np. gowork.pl). To są dość oczywiste rady, chciałabym jednak zachęcić Ciebie, żebyś na to wszystko spojrzał z trochę innej perspektywy - perspektywy sensu pracy. Na co więc warto zwrócić uwagę? O co pytać?


• Czy masz pełną zgodę na to, jak wygląda działalność firmy? Mam tu na myśli zarówno to, jakie produkty/usługi firma dostarcza, ale również to, w jaki sposób np. kontaktuje się z klientami, jaką ma politykę wobec swoich pracowników? Na ile wartości firmy, wizja i misja są zgodne z tym, co dla Ciebie ważne? Na ile praca w tym miejscu związana jest z realizacją Twoich osobistych celów, misji życiowej?


• W jakim stopniu na danym stanowisku będziesz mógł wykorzystywać swoje pasje, kompetencje i mocne strony? Na ile Twoje zadania będą różnorodne? Czy będziesz mógł wykorzystywać różne umiejętności? Ile będziesz miał samodzielności i autonomii?


• Jak układają się relacje pomiędzy pracownikami? Jaka jest atmosfera?


• W jaki sposób firma działa na rzecz innych, określonych społeczności, ale również środowiska naturalnego, klimatu? Czy jest np. wolontariat pracowniczy, czy prowadzone są akcje charytatywne?


Kolejny etap: rozmowa rekrutacyjna

Pamiętaj, że podczas takiej rozmowy też możesz zadawać pytania. To jest szansa dla Ciebie, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Poniżej przykładowe pytania:


• Jak wyglądałby mój standardowy dzień pracy?


• Jakie cechy/umiejętności będą przydatne do pracy na tym stanowisku?


• Jak dużo samodzielności będę miał na oferowanym stanowisku?


• W jaki sposób pracownicy podejmują decyzje? Jak przebiega proces decyzyjny?


• Jak wygląda polityka szkoleniowa? Czy pracownicy mogą korzystać ze szkoleń, warsztatów, coachingu? Od czego zależy, czy będę mógł wziąć w nich udział?


• W jaki sposób moje działania będą się przekładać na cele/wyniki firmy?


• W jaki sposób będzie mi przekazywana informacja zwrotna na temat mojej pracy?


• Jak wyglądają relacje pomiędzy pracownikami?


• Jak wygląda przepływ informacji w organizacji? Jak pracownicy się ze sobą komunikują? Jak są przekazywane kluczowe decyzje dotyczące organizacji?


Pisząc ten artykuł, chciałam zachęcić Ciebie do chwili refleksji, do uważności na siebie, kiedy szukasz nowej pracy. Na część z tych pytań nie da się odpowiedzieć w jednoznaczny sposób: powinno być tak i tak… Często odpowiedź brzmi to zależy…. Zależy od tego, co jest dla Ciebie ważne, jakie wartości, potrzeby chcesz realizować w pracy? W jakiego typu zadaniach czujesz się najlepiej? Jakie są Twoje mocne strony? Wolisz pracę indywidualną czy grupową?

174 wyświetlenia

Zaczynamy współpracę?

Z wielką przyjemnością rozwieje Twoje wątpliwości