CZYM JEST COACHING?

Coaching to metoda, zwykle krótkoterminowa, w której klient korzystając ze swoich zasobów (wewnętrznych i zewnętrznych) i przy wsparciu coacha, realizuje ważny dla siebie cel. Dzięki temu odkrywa i rozwija swój indywidualny potencjał.

Coaching ma formę cyklicznych spotkań pomiędzy coachem a klientem, ale dla mnie słowem, które najlepiej oddaje jego istotę jest słowo „proces”.  Bardzo ważna część pracy rozwojowej, którą klient wykonuje, dzieje się pomiędzy poszczególnymi sesjami. Coaching opiera się relacjach partnerskich, współpracy pomiędzy coachem i klientem i odbywa się w zgodzie z wyznawanymi przez klienta wartościami.

Bardzo często w codziennym pośpiechu, natłoku zadań do wykonania, brakuje nam czasu na refleksję. Coaching pozwala zatrzymać się, przyjrzeć się naszym potrzebom, temu, co jest dla nas ważne, naszym wartościom. Ale także utartym schematom myślenia i działania, które nie zawsze prowadzą nas tam, gdzie chcielibyśmy dojść.  Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą one być przeciw skuteczne i utrudniać realizację, tego co dla nas ważne.  Wszystko w atmosferze szacunku i otwartości, gdzie nikt nie będzie Cię oceniał, dawał rad, mówił co „powinieneś”, a czego nie.


Na czym polega współpraca klienta i coacha?

Klient. To klient decyduje jakie tematy będą poruszane na sesji, wyznacza kierunek pracy coachingowej i jest odpowiedzialny za realizację celu, który sobie sam wyznaczył. Efektywność całego procesu i osiągnięte rezultaty zależą od Ciebie, od Twojego zaangażowania i determinacji.  Niezwykle cenne i ważne jest to, co dzieje się pomiędzy sesjami. To jest czas na wdrażanie w życie wypracowanych podczas sesji rozwiązań, dalsze przyglądanie się sobie i eksperymentowanie. Dodatkowo mogę Ci zaproponować „pracę domową”, której celem będzie  zwiększenie efektywności Twojej pracy rozwojowej. 


Coach. Coach natomiast jest odpowiedzialny za stworzenie takich warunków, które będą sprzyjały realizacji celów, które wyznaczył sobie klient. Coach jest takim „katalizatorem zmian” – słucha, zadaje pytania, dba o to, aby cel klienta, jego wartości, wizje, to nad czym chce pracować, pozostawały w centrum uwagi.  Niektórzy określają coacha jako „lustro”, w którym może przejrzeć się klient.

Przebieg procesu coachingowego


Cel. Ważnym elementem procesu coachingowego jest określenie celu, nad którego realizacją będziesz potem pracować. Od tego rozpoczniemy naszą współpracę. Praca nad sformułowaniem celu może zająć jedną lub więcej sesji. Wszystko po co, abyś wiedział/wiedziałą dotąd zmierzasz i co jest na końcu Twojej drogi. Będę Cię w tym procesie wspierać m. in. poprzez zadawanie pytań. Do wyznaczonego przez Ciebie celu będziemy wielokrotnie wracać podczas całego procesu coachingowego, będziemy sprawdzać, czy jesteś na dobrej drodze do jego realizacji i czy nic Cię nie rozprasza.

Ważne jest to, żeby cel był realny – możliwy do osiągnięcia w czasie trwania procesu coachingowego. W przypadku, gdy zmiana, marzenie klienta wymaga więcej czasu,  coach i klient współpracują razem na pewnym etapie jego realizacji.

 
 

Zaczynamy współpracę?

Z wielką przyjemnością rozwieje Twoje wątpliwości